top of page
Doshas7 בלי רקע.png

אירוודה, מבנה הגוף וביטויו בחיינו:

כאשר אנו מתבוננים בגופנו ובגופם של הסובבים אותנו, קשה שלא לשים לב לשוני הקיים בכל אחד מאיתנו. גם כאשר מבנה גופנו נראה למראית עין זהה.

אופי היציבה ותנועת הגוף משתנה מאדם לאדם.

מבנה גופנו נקבע כבר מרגע התמזגות הזרע והביצית בתהליך הרבייה. לכן חלק גדול בתהליך הבניה והאיזון של מבנה גופנו תלוי במצבם הגופני והנפשי של הורינו כאשר  בוצע החיבור ביניהם ולכן מצב ההורים פיזי ומנטלי ישפיע על ילדיהם בעתיד.

הרפואה ההודית המסורתית-  האירוודה (מדע החיים בסנסקרית), מהווה בסיס חשוב לאיזון הגוף ברפואה ההוליסטית.

האירוודה מאפשרת לנו לאפיין שלושה גורמים המאזנים את הגוף ויוצרים מבנה איחודי לכל אדם על פי מסלול חייו. מבנה הגוף נוצר על ידי חמשת האלמנטים שיוצרים את החיים בעולמנו- אויר, חלל, אש, מים ואדמה. אלמנטים אלה באים לידי ביטוי בגופנו בצורות שונות בשלבים שונים בחיינו.

התגלמות הטבע בגוף האדם.

את חמשת האלמנטים מייצגים שלושה מאפיינים מאזנים, המאפשרים לנו לווסת את האנרגיה בגוף ולאפיין אותה. מאפיינים אלה נקראים שלושת ה"דושות": ואטה, פיטה וקאפה. כאשר אחת מהדושות יוצאת מאיזון כולן יוצאות מאיזון. האירוודה מאפשרת לנו שימוש בחמשת האלמנטים בצורות שונות דרך הטבע לאיזון ויצירת הרמוניה בגוף. כל זאת על ידי ההבנה שהגוף יודע לאזן את עצמו בצורה שתאפשר לכל חלק לתפקד בצורה מלאה מבלי לפגוע באחר.

איזון ודומיננטיות הדושות ביום הלידה נקבע על פי מצב בריאות ההורים בנוסף לתאריך הלידה של אותו אדם אשר מהווה תדר מספרי המייצג את דומיננטיות הכוכבים והאלמנטים בגופו.

הכל בהתאמה למסע הלמידה שבחר האדם לחוות בחיים אלה או על פי המסורת ההודית הקארמה איתה בא לעולם.

"הדושות" מסווגות בכלליות שלושה טיפוסי גוף אשר מאפשרים אין ספור שילובים באיזון שונה. לכל דושה דרך משלה להתגלם בגוף האנושי ולהמחיש עצמה דרך חמשת היסודות- מבנה גוף ואטה מתאפיין בגוף רזה, ארוך קליל ותזזותי. מבנה גוף פיטה מתאפיין במבנה גוף בינוני בעל כוח וחדות. מבנה גוף קאפה מתאפיין במבנה רחב איטי חזק וגדול.

גם כאשר לאדם דומיננטיות של דושה אחת על השנייה, תמיד כולן יהיו פעילות בגוף האדם בצורה שתאפשר איזון. הדבר החשוב ביותר הוא להבין כיצד לשמור על איזון ביניהם. כל אדם על פי מבנה גופו וזאת למרות הנטייה הטבעית של הגוף לפעול בדרך הטבעית לו מיום הלידה.

השילוב בין האלמנטים ליצירת איזון

חמשת האלמנטים, היוצרים את שלושת "הדושות", מתקיימים בכל דבר בעולמנו.  המים שאנו שותים, אדמה, מזון, צמחייה וכמובן בעלי החיים. הבנת שלושת הדושות בגופנו מצריכה הבנה לסוג המזון המתאים לנו לשמירה על איזונן. לכן חשוב להיות במודעות מתי אנחנו סובלים מחוסר איזון ומתי הגוף מתפקד בצורה מושלמת.

אדם שסובל מחוסר ב"ואטה דושה" יצטרך לאפשר לגופו לצרוך מזון בעל מאפיינים המאזנים ומגבירים את הואטה בגוף וכמובן לאפשר לגופו התנהלות המחזקת את הוואטה, ברמת הפיזית הפיזית והמנטלית. לדוגמא: שיפור התנועה בגוף ותרגילי שיפור חשיבה וריכוז.

הדושות הינן מתפקדות רק בגוף אלה גם באופן שבוא האדם תופס את המציאות ומתפקד בא. החפיפה בין ההתנהלות המנטלית לפיזית היא בלתי ניתנת להפרדה. לכן האיזון הפיזי יביא אתו איזון מנטלי אצל האדם.

610 בלי רקע.png

מודעות לטבע האישי של גופינו.

כאשר לאדם אין מודעות לתהליכים הטבעיים המתבצעים בגופו כתוצאה מאופי פעולת הדושות. הגוף מתקבע על פי פעולת הדושה הדומיננטית שבאה לידי ביטוי יותר בחיי האדם. כך שנוצר חוסר איזון שיתבטא דרך תנועת הגוף, הרקמות והשרירים ולאחר מכן תחל הפגיעה של חוסר האיזון להתבטא דרך מחלות שונות נפשיות ופיזיות, על פי אופי חוסר האיזון הקיים באדם. 

לדוגמא: אדם בעל דומיננטיות של "קאפה דושה" בגופו אשר יבלה זמן רב באכילת מזון כבד וקשה לעיכול יוסיף על משקלו ויחזק את דומיננטיות הקאפה בגופו. פעולתו תהיה איטית וכבדה. האדם יהיה יותר עצלן ויחווה קושי רב ליצור פעולות וכך גם אבריו הפנימיים.

אדם בעל דומיננטיות של "הפיטה דושה" בגופו אשר אחראית בעיקר על פעולת הגוף. יכול למצוא עצמו מזניח את חלק התנועה בגוף (ואטה) ובכך ליצור חסימה בתנועת האנרגיה, שרירים ורקמות ובכך ליצור מחלות ובעיקר זיהומים. האדם יכול לפעול בעצבנות ובתגובות קיצוניות מדי במצבי לחץ.

כאשר האדם מודע לאנרגיה הזורמת בגופו ומבין כיצד לאזן אותה. הוא יכול להגיע לאיזון רגשי ופיזי בצורה מהירה ובכך להימנע ממחלות בגוף ובנפש. התהליך להבנת חוסר האיזון ושמירת האיזון משתנה מאדם לאדם ורק דרך הקשבה והתבוננות בגוף אפשר להשיג זאת. הגוף של כל אחד מאתנו מותאם למסע האישי שלו ולכן מה שמתאים לאחד גם אם יחשב למזון ודרך חיים בריאה ביותר, לא בהכרח יועיל לאדם אחר. יש לכבד את המסע האישי של כל אחד מאיתנו. ההתמסרות אליו תאפשר שמירה על איזון בריא לאורך זמן.

חמשת האלמנטים:

אויר

חלל

אש

אדמה

מים

7421 בלי רקע.png

פגישה אישית

bottom of page